Na czym polega cyzelowanie
Ostatecznym wykończeniem powierzchni jubilerskiego przedmiotu jest technika złotnicza zwana cyzelowaniem. Polega na usunięciu naddatków metalu, wygładzeniu niezdobionych miejsc i dopracowaniu ostatecznego kształtu danego wyrobu poprzez użycie różnego typu dłut, rylców, skrobaków, młotków, tarcz polerskich oraz pilników.

Ten rodzaj artystycznej obróbki plastycznej metalowych wyrobów jubilerskich stosowany jest do: wykańczania i nadawania ostatecznego kształtu odlewom za pomocą usunięcia ich niedokładności i nierówności; nadawania powierzchni danego przedmiotu odpowiedniej zazwyczaj gładkiej (lub matowej) faktury; wydobywania szczegółów ozdób i rysunku ornamentu znajdującym się na danym wyrobie jubilerskim. Jeśli cyzelowanie wykonuje się na wklęsło, służy ono wówczas tworzenia wypukłych wzorów lub rysunków artystycznych przez wybijanie ich w blasze za pomocą narzędzi o nazwie punce cyzelerskie. W ten sposób zdobi się m.in. ramy lustra, kielichy, tace czy patery.
To końcowe wyrównanie powierzchni oraz precyzyjne wykończenie detalu związane jest głównie ze złotnictwem, miecznictwem, brązownictwem i płatnerstwem. Cyzelowanie decyduje o ostatecznym wyglądzie, a także kształcie danego obiektu jubilerskiego, a co za tym idzie- o jego wartości estetycznej i artystycznej.
Cyzelatorstwo jako dział rzemiosła wyodrębnił się w XIX w. Cyzelowaniem zajmują się wyspecjalizowani artyści zwani cyzelami.