Na czym polega grawerowanie
Grawerstwo polega na wykonywaniu na powierzchni wyrobów jubilerskich zarysów liter, cyfr, stempli lub też innych form. Nazwa powstała od fr. słowa „graver”- rytować.

Ta technika złotnicza dzieli się na grawerstwo: ręczne, maszynowe, chemiczne i komputerowe. W jubilerstwie stosuje się najczęściej to pierwsze. Złotnik wykorzystuje wówczas rylce (różnie profilowane i ostre trzony ze stali, które osadza się w drewnianych uchwytach), pozwalające na rzeźbienie powierzchni metalu metodą skrawania. Innymi ostrymi i twardymi narzędziami do grawerowania są pilniki oraz ostrza. Grawerowanie maszynowe wykonuje się najczęściej przy pomocy kopiarek, chemiczne - dzięki trawieniu materiału substancjami chemicznymi, zaś komputerowe - za pomocą lasera.
Historia grawerstwa sięga czasów starożytnych. Zdobienie biżuterii lub też przedmiotów użytkowych początkowo polegało na prostych zabiegach. Dziś wiadomo, że już w I w. n. e. na przedmiotach wykonanych ze szkła wykonywano dekoracje za pomocą metody cięcia. Wieki średnie przyniosły natomiast technikę dekoracyjnego grawerowania w materiałach metalowych. Następnie zaczęto odbijać rysunki na papierze, dzięki czemu mógł powstać druk. Rozkwit grawerstwa artystycznego przypadł na lata 1470-1530. Od tamtego momentu artyści (m.in. Rembrandt) łączyli technikę wykonywania dłutem i drukiem.
Rytowanie wklęsłych bądź wypukłych ornamentów w metalu przez złotnika od zawsze stanowiło symbol oryginalnej, swobodnej wypowiedzi artystycznej. Wygrawerowany ornament może posiadać barwę podłoża (różniąc się od niego delikatną grą świateł oraz cieni) lub też zostać wypełniony odpowiednim tworzywem (np. niello), dzięki czemu efektem będzie wyrazisty lub barwny wzór. Niestety obecnie zawód grawera jest coraz rzadszy, niszowy i traci on swoją odrębność.