Strony partnerskie: manekiny przebrania kostiumy fartuchy szafy chłodnicze

Zastosowanie srebra w jubilerstwie

SREBRO

 

Srebro (z łac. ARGENTIUM) to srebrzysto-biały metal, charakteryzujący się największą przewodnością elektryczną i termiczną.

Srebro znane było już w starożytności. Używano go do wyrobu biżuterii oraz traktowano jako walutę.

 

WYSTĘPOWANIE SREBRA W PRZYRODZIE

Srebro występuje w przyrodzie w niektórych minerałach. Ruda srebra zalega w złożach często razem z miedzią, ołowiem i cynkiem. Regiony najbardziej eksploatowane ze względu na złoża srebra znajdują się w Kanadzie, Meksyku, Peru, Polsce, Australii i Stanach Zjednoczonych.

 

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE SREBRA

Srebro jest metalem powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach. Chociaż kojarzy nam się ono głównie z arcydziełami sztuki jubilerskiej, srebro wykorzystywane jest także w bardziej „przyziemnych” gałęziach przemysłu i techniki.

 

Pozajubilerskie zastosowanie srebra:

W MEDYCYNIE – jako środek bakteriobójczy i antyseptyczny (udowodnione jest toksyczne działanie związków srebra na bakterie, wirusy, glony i grzyby)

W ELEKTRONICE – ze względu na doskonałe właściwości elektryczne

W OPTYCE – jako warstwa odbijająca, wymagających najwyższego współczynnika odbicia światła, luster (np. w teleskopach); w produkcji błon światłoczułych

W PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ – przy budowie paneli słonecznych

JAKO SREBRO INWESTYCYJNE – monety i sztabki inwestycyjne; wielu inwestorów decyduje się na zabezpieczanie swoich aktywów lokatami w srebro

 

Srebro jest także wykorzystywane do produkcji instrumentów muzycznych.

 

Najważniejsze właściwości srebra (także pod względem jego zastosowania w jubilerstwie):

  • jest kowalne i ciągliwe – miękkie i łatwe w obróbce
  • ma bardzo wysoką zdolność do polerowania
  • nie koroduje
  • jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności
  • nie rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach i w alkaliach , ale rozpuszcza się w stężonym kwasie siarkowym i azotowym
  • wchodzi w reakcje z siarką i siarczkami, tworząc siarczek srebra. To właśnie związki siarki są przyczyną ciemnienia, tworzenia się czarnego nalotu na powierzchni srebrnej biżuterii, zastawy, etc.

 
 

SREBRO W JUBILERSTWIE

Czyste srebro (o próbie 999) nie jest jednak dobrym materiałem jubilerskim. Jest zbyt miękkie, by wytworzona z niego biżuteria miała szansę przetrwać. Dlatego też, podobnie jak złoto, srebro stapiane jest z innymi metalami (głównie z miedzią). Stopy te są znacznie twardsze i wytrzymalsze od czystego srebra.

W jubilerstwie, uznawanym przez wiele państw już od XIV wieku, standardem srebra jest srebro o próbie 925 (tzw. sterling silver – srebro wysokiej próby). Zawiera ono 92,5% srebra i 7,5% miedzi.

Do wyrobów jubilerskich wykorzystuje się także srebro próby 958 (tzw. britannia silver – standard wprowadzony w XVII wieku w Anglii), zawierające 95,8% srebra i 4,2% miedzi.

 

W salonach jubilerskich natknąć możemy się także na srebro oksydowane. Jest to takie srebro, które, w wyniku oksydacji (procesu utleniania), pokryte zostało cienką warstewką tlenku srebra. Jest to niejako przyspieszenie procesu starzenia się biżuterii – efektem oksydacji jest bowiem sczernienie srebra. Oksydowanie przeprowadza się przy użyciu specjalnego preparatu – oksydy, którym pokrywa się srebro. Następnie należy je polerować aż do uzyskania pożądanego efektu. Jest to doskonały sposób na dodanie charakteru i „czaru przeszłości” nowej, błyszczącej srebrnej biżuterii.

Srebro oksydowane jest często wykorzystywane w biżuterii artystycznej.

 

Obecnie srebrna biżuteria jest w modzie jak chyba nigdy wcześniej. Na sukces srebra złożyły się niewątpliwie: wysoka cena złota i rosnący popyt na wyroby w średniej klasie cenowej.

Projektanci z całego świata zwrócili się więc w kierunku tego, niekiedy niedocenianego, metalu.

 

 

JAK DBAĆ O SREBRNĄ BIŻUTERIĘ

Srebrna biżuteria jest piękna i trwała. By nie straciła blasku, należy jednak o nią zadbać.

 

1. Należy zdejmować biżuterię przed przystąpieniem do prac domowych. Srebro jest podatne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne.

2. Biżuteria powinna być przechowywana w specjalnych, zamykanych, wyściełanych miękką tkaniną, pudełkach, które zabezpieczą biżuterię przed deformacją i ograniczą dostęp powietrza (zniwelują możliwość powstawania na niej tlenków).

3. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie należy poddawać kąpielom czyszczącym. Zniweczą one bowiem efekt oksydacji – ciemne powierzchnie odbarwią się.

4. Nie powinno się stosować bezpośrednio na biżuterię silnie działających kosmetyków (perfum, dezodorantów, etc.) - srebro może wówczas zmienić kolor.

5. Srebro nie może być także narażone na kontakt z detergentami, ponieważ mogą one uszkodzić jego delikatną powierzchnię.

 

 

Silnie zabrudzoną srebrną biżuterię (z wyjątkiem biżuterii oksydowanej oraz z kamieniami) możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu) lub w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny, a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej flanelą).