Zastosowanie srebra w jubilerstwie
SREBRO
Srebro (z łac. ARGENTIUM) to srebrzysto-biały metal, charakteryzujący się największą przewodnością elektryczną i termiczną.
Srebro znane było już w starożytności. Używano go do wyrobu biżuterii oraz traktowano jako walutę.
WYSTĘPOWANIE SREBRA W PRZYRODZIE
Srebro występuje w przyrodzie w niektórych minerałach. Ruda srebra zalega w złożach często razem z miedzią, ołowiem i cynkiem. Regiony najbardziej eksploatowane ze względu na złoża srebra znajdują się w Kanadzie, Meksyku, Peru, Polsce, Australii i Stanach Zjednoczonych.
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE SREBRA
Srebro jest metalem powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach. Chociaż kojarzy nam się ono głównie z arcydziełami sztuki jubilerskiej, srebro wykorzystywane jest także w bardziej „przyziemnych” gałęziach przemysłu i techniki.
Pozajubilerskie zastosowanie srebra:
W MEDYCYNIE – jako środek bakteriobójczy i antyseptyczny (udowodnione jest toksyczne działanie związków srebra na bakterie, wirusy, glony i grzyby)
W ELEKTRONICE – ze względu na doskonałe właściwości elektryczne
W OPTYCE – jako warstwa odbijająca, wymagających najwyższego współczynnika odbicia światła, luster (np. w teleskopach); w produkcji błon światłoczułych
W PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ – przy budowie paneli słonecznych
JAKO SREBRO INWESTYCYJNE – monety i sztabki inwestycyjne; wielu inwestorów decyduje się na zabezpieczanie swoich aktywów lokatami w srebro
Srebro jest także wykorzystywane do produkcji instrumentów muzycznych.
Najważniejsze właściwości srebra (także pod względem jego zastosowania w jubilerstwie):
- jest kowalne i ciągliwe – miękkie i łatwe w obróbce
- ma bardzo wysoką zdolność do polerowania
- nie koroduje
- jest doskonałym przewodnikiem ciepła i elektryczności
- nie rozpuszcza się w rozcieńczonych kwasach i w alkaliach , ale rozpuszcza się w stężonym kwasie siarkowym i azotowym
- wchodzi w reakcje z siarką i siarczkami, tworząc siarczek srebra. To właśnie związki siarki są przyczyną ciemnienia, tworzenia się czarnego nalotu na powierzchni srebrnej biżuterii, zastawy, etc.
SREBRO W JUBILERSTWIE
Czyste srebro (o próbie 999) nie jest jednak dobrym materiałem jubilerskim. Jest zbyt miękkie, by wytworzona z niego biżuteria miała szansę przetrwać. Dlatego też, podobnie jak złoto, srebro stapiane jest z innymi metalami (głównie z miedzią). Stopy te są znacznie twardsze i wytrzymalsze od czystego srebra.
W jubilerstwie, uznawanym przez wiele państw już od XIV wieku, standardem srebra jest srebro o próbie 925 (tzw. sterling silver – srebro wysokiej próby). Zawiera ono 92,5% srebra i 7,5% miedzi.
Do wyrobów jubilerskich wykorzystuje się także srebro próby 958 (tzw. britannia silver – standard wprowadzony w XVII wieku w Anglii), zawierające 95,8% srebra i 4,2% miedzi.
W salonach jubilerskich natknąć możemy się także na srebro oksydowane. Jest to takie srebro, które, w wyniku oksydacji (procesu utleniania), pokryte zostało cienką warstewką tlenku srebra. Jest to niejako przyspieszenie procesu starzenia się biżuterii – efektem oksydacji jest bowiem sczernienie srebra. Oksydowanie przeprowadza się przy użyciu specjalnego preparatu – oksydy, którym pokrywa się srebro. Następnie należy je polerować aż do uzyskania pożądanego efektu. Jest to doskonały sposób na dodanie charakteru i „czaru przeszłości” nowej, błyszczącej srebrnej biżuterii.
Srebro oksydowane jest często wykorzystywane w biżuterii artystycznej.
Obecnie srebrna biżuteria jest w modzie jak chyba nigdy wcześniej. Na sukces srebra złożyły się niewątpliwie: wysoka cena złota i rosnący popyt na wyroby w średniej klasie cenowej.
Projektanci z całego świata zwrócili się więc w kierunku tego, niekiedy niedocenianego, metalu.
JAK DBAĆ O SREBRNĄ BIŻUTERIĘ
Srebrna biżuteria jest piękna i trwała. By nie straciła blasku, należy jednak o nią zadbać.
1. Należy zdejmować biżuterię przed przystąpieniem do prac domowych. Srebro jest podatne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne.
2. Biżuteria powinna być przechowywana w specjalnych, zamykanych, wyściełanych miękką tkaniną, pudełkach, które zabezpieczą biżuterię przed deformacją i ograniczą dostęp powietrza (zniwelują możliwość powstawania na niej tlenków).
3. Biżuterii ze srebra oksydowanego nie należy poddawać kąpielom czyszczącym. Zniweczą one bowiem efekt oksydacji – ciemne powierzchnie odbarwią się.
4. Nie powinno się stosować bezpośrednio na biżuterię silnie działających kosmetyków (perfum, dezodorantów, etc.) - srebro może wówczas zmienić kolor.
5. Srebro nie może być także narażone na kontakt z detergentami, ponieważ mogą one uszkodzić jego delikatną powierzchnię.
Silnie zabrudzoną srebrną biżuterię (z wyjątkiem biżuterii oksydowanej oraz z kamieniami) możemy pozostawić na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu) lub w ciepłej źródlanej wodzie z dodatkiem amoniaku lub soku z cytryny, a następnie wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną (najlepiej flanelą).